105 në pranga për vepra të ndryshme në Shba, mes tyre edhe nga Shqipëria - Bota Sot
105 në pranga për vepra të ndryshme në Shba, mes tyre edhe nga Shqipëria

Shqipëria

105 në pranga për vepra të ndryshme në Shba, mes tyre edhe nga Shqipëria

Më: 28 shtator 2018 Në ora: 17:40
Njoftimi

105 persona kanë përfunduar në pranga në vazhdën e një operacioni 10 ditor të ndërmarrë nga zyra amerikane e emigracionit me qëllimin shenjestrimin e të huajve që rezultojnë të kenë problem me ligjin.

Pjesa dërrmuese e personave të ndaluar nga oficerët e deportimit rezultonin me histori kriminale ku përfshihej dhuna në familje, grabitja, sulmi, drejtimi i pakujdesshëm i makinës, drejtimi i mjetit nën influencën e lëndëve narkotike, sjellja kriminale seksuale e gradës së dytë, hyrja e paligjshme në Shtetet e Bashkuara etj.

Të arrestuarit, 96 meshkuj dhe 9 femra, janë shtetas nga 21 vende të ndryshme , mes të cilave Shqipëria, Kina, Kosta Rika, Republika Çeke, El Salvadori, Guatemala, Maqedonia apo Meksika. Të ndaluarit  që nuk po gjykohen në nivel federal, thuhet në njoftim, do t`i nënshtrohen proceseve administrative për largimin nga Shtetet e Bashkuara.

Administrata  e Donald Trumpit ka ndërmarrë një qasje shumë më të ashpër ndaj emigranteve e sidomos atyre që paraqesin probleme. Një vit më parë, agjensia e emigracionit deklaronte prangosjen e mbi 41,000 personave që dihej apo dyshohej se kishin hyrë në vend ilegalisht, dhe gati 75% e tyre sipas saj, ishin kriminele të dënuar.

Çështja është se edhe numri i të arrestuarve pa precedentë penale e pa shkelje u rrit gjatë të njëjtës periudhe, duke shkuar në 10.800 gjatë 2017-tës, nga 4.200 që ishte në vitin 2016.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...