Mbahet Festa e Mollës në Korçë - Bota Sot
Mbahet Festa e Mollës në Korçë

Shqipëria

Mbahet Festa e Mollës në Korçë

Më: 7 tetor 2018 Në ora: 12:46
Festa e Mollës

Fermerët prezantojnë prodhimet e tyre në panairin tradicional në Korçën e bukur të Shqipërisë.

Mollët e Korçës, një prodhim i njohur i rajonit juglindor, kanë risjellë organizimin e Festës së Mollës. Kjo festë është zhvilluar për të disatin vit radhazi në fshatin Dvoran.

Edhe këtë vit, Bashkia e Korçës ka sjellë këtë aktivitet, i cili përveçse promovon mollët e rajonit, ka si synim edhe zhvillimin e turizmit. Varietete të shumta mollësh janë ekspozuar gjatë panairit tradicional.

Kryetari i Bashkisë së Korçës e ka konsideruar këtë festë një traditë të rëndësishme dhe të vyer, e cila është dëshmi e punës dhe prodhimit në vend. Dvorani është një prej zonave më të njohura në rajonin juglindor sa i takon prodhimit të mollëve në tregun vendas.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...