Tetori rozë- Mjekët e Lezhës apel për kontroll të gjirit - Bota Sot
Tetori rozë- Mjekët e Lezhës apel për kontroll të gjirit

Shqipëria

Tetori rozë- Mjekët e Lezhës apel për kontroll të gjirit

Më: 18 tetor 2018 Në ora: 10:37
Pamje nga videoja

Mjekët e spitalit të Lezhës apelojnë për më shumë sensibilizim për kontrollin në kohë të kancerit të gjirit.

Në kuadër të tetorit rozë, të muajit të ndërgjegjësimit kundër kancerit të gjirit, ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar apelin që mjekët e spitalit rajonal të Lezhës, kanë bërë për qytetarët, transmeton atsh.

“Është një thirrje për ndërgjegjësim, ta duam jetën, kryeni ekzaminimin perioodik të gjirit”, -thotë një nga mjekët. Po kështu, edhe mjekja tjetër apelon për kujdes ndaj vetes, për të gjitha gratë duke e parandaluar përmes kontrolleve periodike të gjirit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat