Presidenti Ilir Meta takohet me Kardinalin e Firences - Bota Sot
Presidenti Ilir Meta takohet me Kardinalin e Firences

Shqipëria

Presidenti Ilir Meta takohet me Kardinalin e Firences

Më: 2 nëntor 2018 Në ora: 10:38
Ilir Meta dhe Ernest Simoni Troshani

Festimet e organizuar dje në Firence me rastin e 90-vjetorit të lindjes së Kardinal Ernest Simoni Troshani, janë shoqëruar me takime të shumta nga Presidenti  Ilir Meta.

Në shenjë falënderimi për Kardinalin e Firences, Xhuzepe Betori, kreu i shtetit i ka dhuruar atij një mozaik të Shën Nënë Terezës, i cili është punuar nga artisti shqiptar. Presidenti i Republikës përcolli mirënjohjen për Kardinalin e Firences  për kontributin dhe vlerësimin e dhënë ndaj Kardinalit Trishani, por edhe komunitetit shqiptar, i cili jeton në Arkipeshkvinë e tij.

Lajmi është bërë publik nga vetë Presidenti Ilir Meta në një postim në rrjetin social “Facebook”.

“Në mirënjohje të respektit e përkujdesjes që tregon ndaj Kardinalit tonë Troshani dhe komunitetit shqiptar në Arkipeshkvinë e tij, i dhurova Kardinalit të Firences Xhuzepe Betori një mozaik të Shën Nënë Terezës, të punuar me dashuri nga artist shqiptar”, shkruan Meta.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...