Meta i përgjigjet Ramës/ Koha të drejtosh Shqipërinë si Enveri ka mbaruar - Bota Sot
Meta i përgjigjet Ramës/ Koha të drejtosh Shqipërinë si Enveri ka mbaruar

Shqipëria

Meta i përgjigjet Ramës/ Koha të drejtosh Shqipërinë si Enveri ka mbaruar

Më: 5 nëntor 2018 Në ora: 13:57
Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta ka reaguar në mënyrë të fortë pas deklaratave të sotme të Edi Ramës në grupin parlamentar se ‘nesër do të ketë të reja’.

Me anë të zëdhësit të Presidencës, Tedi Blushi, presidenti Meta është shprehur se nuk do të lejojë asnjë cenim të autoritetit të tij.

Por Presidenti Meta ka shkuar edhe më tej duke i kujtuar Edi Ramës se nuk mund të drejtojë Shqipërinë si ‘Sekretar i Parë’, duke bërë krahasimin me ish-diktatorin Enver Hoxha.

‘Presidenti Meta ka bindjen e plotë se koha e drejtimit të shtetit shqiptar me Sekretar të Parë ka përfunduar njëherë e përgjithmonë’, thuhet në reagimin e Presidencës.

Informacioni i dhënë nga Kryeministria lidhur me takimin ka qenë ezaurues.

Presidenti Meta konfirmon përkushtimin e tij maksimal në respekt të Kushtetutës, për të bashkëpunuar me të gjitha institucionet në vend, në interes të stabilitetit, forcimit të institucioneve dhe rritjes të kulturës së bashkëpunimit ndërinstitucional me transparencë dhe konstruktivitet.

Por njëkohësisht, Presidenti i Republikës bën të qartë se nuk do të lejojë asnjë përpjekje sfiduese ndaj autoritetit te institucionit qe përfaqëson si Kryetar i Shtetit, Komandant i Përgjithshëm i Forcave te Armatosura dhe Kryetar i Këshillit të Sigurisë Kombëtare.

Presidenti i Republikës ka shprehur gjithmonë gatishmërinë e tij t’i japë shpjegime në mënyrë transparente dhe të përgjegjshme Kuvendit të Republikës së Shqipërisë për të gjitha çështjet që Kuvendi do të shprehë  interes.

Presidenti Meta ka bindjen e plotë se koha e drejtimit të shtetit shqiptar me Sekretar të Parë ka përfunduar njëherë e përgjithmonë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...