Rama: Presidenti nuk e refuzon dot Lleshin, por ka detyrë ta dekretojë - Bota Sot
Rama: Presidenti nuk e refuzon dot Lleshin, por ka detyrë ta dekretojë

Shqipëria

Rama: Presidenti nuk e refuzon dot Lleshin, por ka detyrë ta dekretojë

Më: 6 nëntor 2018 Në ora: 10:54
Kryeministri Edi Rama

Kryeministri Edi Rama tha në Kuvend se Presidenti i Republikës nuk ka kompetencë që të refuzojë propozimet e kryeministrit, por ka “detyrë që t’i miratojë”.

Kushtetuta i ka të përcaktuara qartë të 12 kompetencat e Presidentit. Kushtetuta nuk i njeh Presidentit kompetencën për t’i refuzuar propozimet e kryeministrit”, u shpreh Rama.

Kreu i qeverisë shtoi, pasi lexoi letrën e refuzimit të Metës: “Presidenti nuk ka krijuar “bindjen e plotë” ka thënë dhe nuk i përgjigjet dot pozitivisht propozimit për dekretimin e Sandër Lleshit si ministër i Brendshëm. Ministër që nuk ka kompetencë ta refuzojë, por ka detyrën ta miratojë”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...