Flecekenstein takohet me Gjonajn: Të vijojë rruga e nisur me reformat - Bota Sot
Flecekenstein takohet me Gjonajn: Të vijojë rruga e nisur me reformat

Shqipëria

Flecekenstein takohet me Gjonajn: Të vijojë rruga e nisur me reformat

Më: 8 nëntor 2018 Në ora: 14:12
Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj priti sot në një takim zyrtar Raportuesin për Shqipërinë në Parlamentin Europian, eurodeputetin Knut Fleckenstein, i shoqëruar nga  ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë, Luigi Soreca.

Reforma në drejtësi dhe ngritja e institucioneve të reja, lufta kundër korrupsionit, reforma në sistemin penitenciar dhe masat e reja për forcimin e sigurisë së brendshme si dhe reforma e pronës ishin temat kryesore të diskutimit.

Ministrja e Drejtësisë e njohu raportuesin e PE me ecurinë e deritanishme të reformës në drejtësi, rezultatet e së cilës i ka konsideruar si mjaft të mira dhe është ndalur në veçanti në ecurinë e procesit për ngritjen e institucioneve të reja të drejtësisë, për të cilat tha se pritet të përfundojë shumë shpejt.

Për sa i përket masave në luftën kundër korrupsionit, ministrja Gjonaj ka theksuar se mekanizmi i ngritur nga qeveria po funksionon me efikasitet të plotë, duke evidentuar dhe ndëshkuar një numër të konsiderueshëm drejtuesish dhe nëpunësish të administrates. Task Forca Antikorrupsion në bashkëpunim edhe me institucionet e tjetra ligjzbatuese ka dërguar në prokurori për ndjekje penale 35 zyrtarë të lartë, ndërkohë që janë marrë rreth 400 masa të tjera disiplinore.

Nga ana e tij Raportuesi i PE, Knut Fleckenstein vlerësoi përpjekjet e mëdha që janë bërë jo vetëm në Reformën në Drejtësi por edhe në proceset e tjera si lufta kundër korrupsionit, reforma e tokës dhe sistemin penitenciar.

Ai kërkoi të vazhdohej në rrugën e nisur duke përshpejtuar proceset dhe shprehu gatishmërinë e plotë për të mbështetur zbatimin e reformave shtetformuese.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...