110 vjet nga Kongresi i Manastirit, Meta shpërndan 110 abetare - Bota Sot
110 vjet nga Kongresi i Manastirit, Meta shpërndan 110 abetare

Shqipëria

110 vjet nga Kongresi i Manastirit, Meta shpërndan 110 abetare

Më: 17 nëntor 2018 Në ora: 18:16
Ilir Meta

Në kuadër të 110-vjetorit të Kongresit të Manastirit, presidenti Ilir Meta ka udhëtuar drejt Manastirit.

Mësohet se kreu i shtetit shqiptar është pritur nga dhjetra shqiptarë nga Maqedonia dhe ministri i Kulturës se Maqedonise, Asaf Ademi.

Po ashtu mësohet se Meta ka vizituar shtëpinë muze ku i mblodh Kongresi i Manastirit, ndërsa shoqërohej nga dhjetra shqiptare. Mes të tjerash Meta shpërndau në mënyrë simbolike 110 abetare për fëmijët shqiptarë të Manastirit.

“I uroj mbare kombit shqiptar gezuar 110-vjetorin e Alfabetit te gjuhes shqipe. Me shume emocion rikthehem ne Manastir. Te bejme gjithcka qe kjo ndertese historike per shqiptaret te pasqyroje me se miri kontributin e patrioteve shqiptare. Pa Kongresin e Manastirit do te kishte qene e veshtire edhe shpallja e Pavaresise se Shqiperise. Shqiptaret faktor progresist ne sherbim te paqes, stabilitetit dhe integrimit te rajonit”, tha Meta.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...