Meta vizitë pune në Maqedoni, diskutime për linjën hekurudhore - Bota Sot
Meta vizitë pune në Maqedoni, diskutime për linjën hekurudhore

Shqipëria

Meta vizitë pune në Maqedoni, diskutime për linjën hekurudhore

Më: 22 nëntor 2018 Në ora: 13:36
Ilir Meta dhe Zoran Zaev

Presidenti Meta takohet me kryeministrin e Maqedonise, Zoran Zaev

"Me rendesi perfundimi me sukses i marreveshjes se Prespes qe do te mundesonte dhe anetaresimin e Maqedonise ne NATO.

Shqiperia e angazhuar plotesisht per respektimin e te drejtave te pakices maqedonase

Respektimi i te drejtave te pakicave, kyc per paqen e stabilitetin e rajonit.

Me rendesi bashkepunimi mes dy qeverive ne kuader te procesit te Berlinit

Vleresoj angazhimin e Zaev per lidhjen hekurudhore midis dy vendeve si investim strategjik per te ardhmen e marredhenieve ekonomike e tregtare, jo vetem te dy vendeve por me impakt rajonal", eshte shprehur Meta.

Meta e Zaev theksuan rendesine e forcimit te perpjekjeve ne rrugen e reformave per celjen e negociatave qershorin e ardhshem me BE.

Meta dhe Zaev do marrin pjese se bashku ne ceremonine festive qe do organizohet sot ne Shkup me rastin e Dites Kombetare te Alfabetit te Gjuhes Shqipe.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat