Buxheti votohet me debate: Braçe refuzon drejtimin e mbledhjes, voton kundër disa nene - Bota Sot
Buxheti votohet me debate: Braçe refuzon drejtimin e mbledhjes, voton kundër disa nene

Shqipëria

Buxheti votohet me debate: Braçe refuzon drejtimin e mbledhjes, voton kundër disa nene

Më: 27 nëntor 2018 Në ora: 20:13
Erion Braçe

Tensionet kanë qenë të mëdha brenda mazhorancës, përpara diskutimeve nen për nen të paketës fiskale dhe buxhetit. Në qendër të debateve kanë qenë deklaratat e forta të bëra më parë nga kryetari i Komisionit, Erion Braçe, i cili pati thënë se ai dhe disa deputetë do të kërkonin rritjen e kufirit të pagës së patatueshme, nga 30 në 40 mijë lekë në muaj.

Në fakt, ky propozim nuk u pranua asnjëherë nga ministri i Financave, Ahmetaj. Përplasja ka qenë aq e ashpër, sa në fillim mbledhja e komisionit u shty pasdite. Por, situata u bë më evidente, kur mbledhjen nuk e drejtoi kryetari i Komisionit, Erion Braçe, por Sekretari Anastas Angjeli, një zgjedhje kjo mjaft e diskutueshme, pasi nuk është e qartë nëse ka bazë ligjore që mbledhja e një komisioni parlamentar mund të drejtohet nga sekretari.

Partia Demokratike reagoi përmes deputetes Jorida Tabaku, e cila përmes një postimi në Facebook thotë se mbledhja është e paligjshme, pasi sipas Rregullores së Kuvendit, mbledhjet drejtohen vetëm nga kryetarët ose nënkryetarët e komisioneve.

Vet Braçe u bë pjesë e mbledhjes në mes të seancës, por pa marrë asnjëherë drejtimin, madje duke votuar disa herë kundër. Ndërkohë, si përfudim, propozimi për rritjen e kufirit të pagës së patatueshme nga 30 mijë në 40 mijë lekë në muaj as që u përmend fare nga asnjë deputet, as nga vet Braçe.

Komisioni i mbylli diskutimet duke votuar në tërësi buxhetin dhe paketën fiskale, të cilat të hënën do të shqyrtohen në seancë plenare.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...