Lexus përgatitë rivalin e Lamborghini Urus - Bota Sot
Lexus përgatitë rivalin e Lamborghini Urus

Auto

Lexus përgatitë rivalin e Lamborghini Urus

Më: 28 nëntor 2018 Në ora: 07:05
Lexus

Lexus po punon në një model të ri SUV që do të jetë rival i Supersport Lamborghini Urus, një edicion japonez Spyder7.

Sipas të njëjtit burim, crossover me performancë të lartë në versionin bazë do të përdorë një motor twin-turbo 3.5 V6 të fuqizuar nga dy motorë elektrikë dhe fuqia totale e kombinuar do të jetë mbi 425 “kuaj”.

Lexus gjithashtu do të ofrojë një variant më sportiv F të modelit të njëjtë, të mundësuar nga V8 me motor twin-turbo 4.0 nga Lexus LC F. Ky version do të ishte rivali i vërtetë i Urusit, pasi motori do të prodhojë të paktën 660 kuaj fuqi, që është edhe më shumë se crossover Lamborghini me 650 kuaj fuqi.

Gjithashtu thuhet se rivali i ardhshëm i Urusit mund të mbajë markën LQ Lexus të regjistruar në maj.

Ndërsa crossover i Lamborghinit kushton rreth 200,000 dollarë, rivali i tij do të shitet për rreth 150,000 dollarë.

Crossover Supersport i Lexus do të ketë premierën në vitin 2020, ndërsa shitjet duhet të fillojnë në vitin 2021.

Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...