Festohet 29 nëntori - 74-vjetori i çlirimit të Shqipërisë - Bota Sot
Festohet 29 nëntori - 74-vjetori i çlirimit të Shqipërisë

Shqipëria

Festohet 29 nëntori - 74-vjetori i çlirimit të Shqipërisë

Nga: Lili Verdha Më: 29 nëntor 2018 Në ora: 23:48
Ilir Meta

- META: "Mirënjohje për të gjithë partizanët, heronjtë dhe dëshmorët e Luftës Nacional-Çlirimtare! .. Lavdi të përjetshme!" -

- RAMA: "Nderim Dëshmorëve të Atdheut!" -

TIRANË, 29 Nëntor 2018 (ATSH – L. Verdha) - Sot në gjithë Shqipërinë u festua 74-vjetori i çlirimit të Atdheut me 29 Nëntor 1944 - datë kur Brigada e 22-të Sulmuese e partizanëve të Shqipërisë së Mesme, sëbashku me Brigadën e 6-të Sulmuese të Shqipërisë së Jugut, çliruan qytetin e Shkodrës, duke shënuar kështu çlirimin e gjithë Shqipërisë prej okupatorëve nazi-fashistë. Pas çlirimit të plotë të Shqipërisë, brigadat partizane shqiptare e ndoqën ushtrinë gjermane deri në Tuz dhe Novi Sad të ish-Jugosllavisë, për çlirimin e së cilës dhanë jetën 200 të rinj e të reja shqiptarë. Gjatë Luftës Nacional-Çlirimtare dhanë jetën me pushkë në dorë mbi 28.000 partizanë, ose një dëshmor për çdo kilometër katror të Shqipërisë.

Festimet e 29 Nëntorit filluan sot paradite me homazhe dhe vendosje kurorash në Varrezat e Dëshmorëve të Kombit dhe pranë monumentit "Nëna Shqipëri" në Tiranë. Në Ceremoninë e organizuar me këtë rast morën pjesë Presidenti Ilir Meta, Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi, Kryeministri Edi Rama, Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj, përfaqësues të shoqërisë civile, veteranë të Luftës dhe punës, qytetarë të Tiranës dhe zonave përreth, studentë etj.

Presidenti Meta, kryetari i Kuvendit Ruçi, Kryeministri Rama, Kryebashkiaku Veliaj dhe organizatat e veteranëve të Luftës vendosën kurora me lule dhe u përulën para monumentit "Nëna Shqipëri". Duke uruar 29 Nëntorin, Presidenti Meta shprehu "Mirënjohje për të gjithë partizanët, heronjtë dhe dëshmorët e Luftës Antifashiste Nacional-Çlirimtare, të cilët sakrifikuan gjithçka për çlirimin e Shqipërisë. Lavdi të përjetshme!"

Në Shkodër, ku u festuan njëkohësisht si lirimi i qytetit ashtu dhe lirimi i Atdheut, në homazhet e zhvilluara në Varrezat e Dëshmorëve të Shkodrës, mori pjesë zëvendës-kryeministrja Senida Mesi. Ndërkohë, në qytetet e tjera, krahas drejtuesve vendorë ishin të pranishëm edhe ministra të Qeverisë.

Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...