Ambasadat shqiptare hapin dyert në 550-vjetorin e vdekjes së Skënderbeut - Bota Sot
Ambasadat shqiptare hapin dyert në 550-vjetorin e vdekjes së Skënderbeut

Shqipëria

Ambasadat shqiptare hapin dyert në 550-vjetorin e vdekjes së Skënderbeut

Më: 2 dhjetor 2018 Në ora: 15:56
Bushati shprehet se “heroi ynë Kombëtar, Skënderbeu ka “shkelur” kudo ku ka shqiptarë nëpër botë

Shtëpitë diplomatike të Shqipërisë në të gjithë botën kanë hapur dyert me aktivitete të shumta në 550-vjetorin e vdekjes së Gjergj Kastriotit Skënderbeu, deklaron ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati.

Bushati shprehet se “heroi ynë Kombëtar, Skënderbeu ka “shkelur” kudo ku ka shqiptarë nëpër botë për të sjellë në vëmendjen e të gjithëve virtytet e shqiptarëve dhe lavdinë e tij. Ambasadat shqiptare çelën dyert me aktivitete të shumta në 550-vjetorin e vdekjes së Gjergj Kastriotit, për të festuar vitin mbarëkombëtar të Skënderbeut”.

Rrënjët europiane të Shqipërisë së Skënderbeut

Ati i shenjtë, Papa Françesku ka mbajtur një konferencë “Rrënjët evropiane të Shqipërisë nga Giorgio Castriota Scannderbeg” duke bekuar europianistin modern të mesjetës, Skënderbeun.

Audienca e posaçme me Papa Françeskun, dedikuar popullit shqiptar. Konferenca “Le radici europee di Albania di Giorgio castriota Scannderbeg”.

Prage- Pritje nga ambasada e Shqipërisë në kuadër te Vitit të Skënderbeut.

Stokhol- Ambasada e Shqipërisë organizon një aktivitet me libra antikuar të Nugee për heronjtë tonë Kombëtarë. Mbrëmja e librit “Kryqtari i fundit” i Virgjil Kules në shtëpinë e Shqipërisë në Paris.

Athinë- Ekspozitë me harta e libra të koleksionistit Panajotis Kolomihalit, të bibliotekës Genadios në Greqi.

Bavari- Aktivitet i përbashkët i konsullatës shqiptare dhe kosovare.

Budapest- Ceremoni përkujtimore në Eger të Hungarisë nga ambasada e Shqipërisë.

Otava- Ekspozitë unike e librave antikë, botuar rreth heroit Kombëtar, organizuar nga ambasada e Shqipërisë.

Ambasada e Shqipërisë në Prishtinë organizoi konferencë “Skenderbeu, liria dhe paqja”. Zagreb- Ambasada e Shqipërisë dhe Kosovës organizuan aktivitete nga Këshilli Pakicat Kombëtare “Shqiptaro-Kroate”.

Londër- Organizohet një ceremoni përkujtimore pranë bustit të Heroit tonë Kombëtar.

Mali i Zi- Ambasada e Shqipërisë mblodhi në Tuz bashkëkombësit në një aktivitet artistik.

Shkup- Ambasada e Shqipërisë organizoi ceremoni solemne në nder të 55-vjetorit të vdekjes së Skënderbeut.

Bruksel- Aktivitet përkujtimor në statujën e Gjergj Kastriotit Skënderbeu.

Nju Jork- Mesha e kremtuar nga Imzot Gjergj Meta, Ipeshkv i Rrëshenit, mbështetur nga ambasada e Shqipërisë.

Romë- Viti i Skënderbeut, homazhe pranë bustit të Heroit në sheshi “Albania”. Romë u organizua konferenca: “Skëndebeu: Heroi që bashkon”.

Romë-Konferenca me titull: “Epoka e Skënderbeut midis Mesjetës dhe Kohëve Moderne në Mesdhe”.

Milano- Ekspozitë: “Il Rituale Fotografico The Photographic Ritual” .

Bukuresht- U organizuar koncerti me sopranon Arlinda Morava, në Pallatin Sutu.

Moskë- Mbrëmje kulturore kushtuar Heroit tonë Kombëtar.

Bratislavë- Në kërkim të gjurmëve të Gjergj Kastriot Skënderbeut, në kështjellën 700 vjeçare Bytcas.

Lubjanë- Shfaqje e filmit “Skënderbeu”, organizuar nga Shoqata Shqiptare “Forum-Ilirida” dhe ambasada Shqiptare. Miçigan- Veprimtari shoqërore, shkencore e kulturore, në qytetin e Detroitit.

Bernë- Nderohet me “Certifikatën Mirënjohje për kontribute të veçanta”, prof. Astrit Leka, ideator i bustit Skënderbeu në Gjenevë./ATA/

Bushati shprehet se “heroi ynë Kombëtar, Skënderbeu ka “shkelur” kudo ku ka shqiptarë nëpër botë për të sjellë në vëmendjen e të gjithëve virtytet e shqiptarëve dhe lavdinë e tij. Ambasadat shqiptare çelën dyert me aktivitete të shumta në 550-vjetorin e vdekjes së Gjergj Kastriotit, për të festuar vitin mbarëkombëtar të Skënderbeut”.

Rrënjët europiane të Shqipërisë së Skënderbeut

Ati i shenjtë, Papa Françesku ka mbajtur një konferencë “Rrënjët evropiane të Shqipërisë nga Giorgio Castriota Scannderbeg” duke bekuar europianistin modern të mesjetës, Skënderbeun.

Audienca e posaçme me Papa Françeskun, dedikuar popullit shqiptar. Konferenca “Le radici europee di Albania di Giorgio castriota Scannderbeg”.

Prage- Pritje nga ambasada e Shqipërisë në kuadër te Vitit të Skënderbeut.

Stokhol- Ambasada e Shqipërisë organizon një aktivitet me libra antikuar të Nugee për heronjtë tonë Kombëtarë. Mbrëmja e librit “Kryqtari i fundit” i Virgjil Kules në shtëpinë e Shqipërisë në Paris.

Athinë- Ekspozitë me harta e libra të koleksionistit Panajotis Kolomihalit, të bibliotekës Genadios në Greqi.

Bavari- Aktivitet i përbashkët i konsullatës shqiptare dhe kosovare.

Budapest- Ceremoni përkujtimore në Eger të Hungarisë nga ambasada e Shqipërisë.

Otava- Ekspozitë unike e librave antikë, botuar rreth heroit Kombëtar, organizuar nga ambasada e Shqipërisë.

Ambasada e Shqipërisë në Prishtinë organizoi konferencë “Skenderbeu, liria dhe paqja”. Zagreb- Ambasada e Shqipërisë dhe Kosovës organizuan aktivitete nga Këshilli Pakicat Kombëtare “Shqiptaro-Kroate”.

Londër- Organizohet një ceremoni përkujtimore pranë bustit të Heroit tonë Kombëtar.

Mali i Zi- Ambasada e Shqipërisë mblodhi në Tuz bashkëkombësit në një aktivitet artistik.

Shkup- Ambasada e Shqipërisë organizoi ceremoni solemne në nder të 55-vjetorit të vdekjes së Skënderbeut.

Bruksel- Aktivitet përkujtimor në statujën e Gjergj Kastriotit Skënderbeu.

Nju Jork- Mesha e kremtuar nga Imzot Gjergj Meta, Ipeshkv i Rrëshenit, mbështetur nga ambasada e Shqipërisë.

Romë- Viti i Skënderbeut, homazhe pranë bustit të Heroit në sheshi “Albania”. Romë u organizua konferenca: “Skëndebeu: Heroi që bashkon”.

Romë-Konferenca me titull: “Epoka e Skënderbeut midis Mesjetës dhe Kohëve Moderne në Mesdhe”.

Milano- Ekspozitë: “Il Rituale Fotografico The Photographic Ritual” .

Bukuresht- U organizuar koncerti me sopranon Arlinda Morava, në Pallatin Sutu.

Moskë- Mbrëmje kulturore kushtuar Heroit tonë Kombëtar.

Bratislavë- Në kërkim të gjurmëve të Gjergj Kastriot Skënderbeut, në kështjellën 700 vjeçare Bytcas.

Lubjanë- Shfaqje e filmit “Skënderbeu”, organizuar nga Shoqata Shqiptare “Forum-Ilirida” dhe ambasada Shqiptare. Miçigan- Veprimtari shoqërore, shkencore e kulturore, në qytetin e Detroitit.

Bernë- Nderohet me “Certifikatën Mirënjohje për kontribute të veçanta”, prof. Astrit Leka, ideator i bustit Skënderbeu në Gjenevë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...