Hakmarrje për Kacifas/ Berisha: Mjaft më, 7 shqiptarë që humbën jetën në Greqi! - Bota Sot
Hakmarrje për Kacifas/ Berisha: Mjaft më, 7 shqiptarë që humbën jetën në Greqi!

Shqipëria

Hakmarrje për Kacifas/ Berisha: Mjaft më, 7 shqiptarë që humbën jetën në Greqi!

Më: 5 dhjetor 2018 Në ora: 12:58
Sali Berisha

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar ashpër vrasjen e emigranteve shqiptare në Greqi. Ai ka kërkuar me urgjence ndërhyrjen e ndërkombëtareve pranë autoriteteve greke. Ish-kryeministri kërkon hetim të pavarur mbi shkaqet dhe rrethanat e ekzekutimeve, qe sipas tij janë raciste.

Postimi i Berishes

Ndal serialit te vrasjeve rraciste te shqiptareve ne Greqi!

Te dashur miq, pas vrasjes ne shkembim zjarri nga policia shqiptare te ekstremistit grek nga Bularati, Kostandin Kaficas, ne vendin fqinj, ne hakmarrje te verber rraciste e primitive, ka shperthyer nje serial vrasjesh te shqiptareve ne teresi.

Keshtu, ne nje hark kohor pak javesh jane ekzekutuar ne zona dhe rrethana te ndryshme te Greqise 7 shqiptare, qe te gjithe perveç njerit ekzekutime gjakftohta te bazuara ne urrejtjen dhe rracizmin primitiv ndaj shqiptareve dhe si hakmarrje, akte kriminale albanofobie.

Mbreme ne Kavalla u rregjistrua viktimia e 7-te, u gjet i vrare nje 18 vjecar, djale i nje famijle emigranesh shqiptar, anetar i nje ekipi lokal futbolli, per te cilin shkaku i vetem sipas mediave mbetet rracizmi.

Denoj me ashpersine me te madhe keto akte kriminale te mirefillta rraciste dhe i bej thirrje Komisionit te te Drejtave te Njeriut te OKB, Keshillit te Europes, Komisionit dhe Keshillit te Ministrave te BE te nderhyjne prane autoriteteve greke per nje hetim te pavarur mbi shkaqet dhe rrethanat e ekzekutimeve rraciste te shqiptareve ne Greqi dhe te ushtrojne te gjithe presionin e merituar ndaj autoriteteve greke qe keto akte kriminale te shemtuara te ndeshkohen. sb

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...