Miratohet ligji për kadastrën - Bota Sot
Miratohet ligji për kadastrën

Shqipëria

Miratohet ligji për kadastrën

Më: 12 dhjetor 2018 Në ora: 21:56
Artan Lame

Prej datës 31 janar 2019 qytetarët do të kenë vetëm zyrën e Kadastrës që do të merret me legalizimin dhe dhënien e titujve të pronësisë.

Pr/ligji për kadastrën u miratua nga deputetët e majtë dhe parashikon bashkimin e tre institucioneve në një të vetme.

Lame: Boshti i sistemit do të mbetet zyra e kadastrës, të gjitha institucionet e tjera janë të përkohshme.

I ftuar në Komision, Artan Lame shtroi problemin e tokës shtetërore, duke thënë se nga paaftësia apo korrupsioni i administratës vetëm 4% e pronës shtetërore është e regjistruar.

Lame: Është absurde që shteti shqiptar ka të regjistruar rreth 4% të pronës së vet, që do të thotë ka të regjistruar pronën e regjistruar të monarkisë.

Deputeti Spartak Braho tha se ka ardhur koha që të rishikohen të gjitha vendimet që kanë të bëjnë me pronat si pasojë e batërdisë që është bërë me to.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...