Shqiptarët s’kanë lekë, bien blerjet për festat e fundvitit - Bota Sot
Shqiptarët s’kanë lekë, bien blerjet për festat e fundvitit

Shqipëria

Shqiptarët s’kanë lekë, bien blerjet për festat e fundvitit

Më: 15 dhjetor 2018 Në ora: 21:39
Foto ilustrim

Ashtu si në çdo fundvit, një nga shqetësimet e konsumatorëve shqiptarë është rritja e çmimeve, kryesisht e produkteve ushqimore.

Ndonëse nga një vëzhgim i kryer në tregun pranë Pazarit të Ri, nuk është vërejtur deri më tani ndonjë rritje e çmimeve, qytetarët shprehen se edhe ato çmime që janë të larta dhe të papërballueshme, veçanërisht për pensionistët dhe familjet me ndihmë ekonomike.

“Për këtë standard jetese që kemi ne, çmimet janë të larta”, thotë një qytetar.

Nga ana tjetër, tregtarët ankohen se edhe pse nuk janë rritur çmimet, shitjet janë në nivele të ulta: “Nuk ka fuqi blerëse, pavarësisht se çmimet janë njësoj, për të mos thënë më lirë”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...