Këshilli i BSH-së, mësohen propozimet e Kuvendit - Bota Sot
Këshilli i BSH-së, mësohen propozimet e Kuvendit

Shqipëria

Këshilli i BSH-së, mësohen propozimet e Kuvendit

Më: 17 dhjetor 2018 Në ora: 17:57
Ilustrim

Juristi Artan Hoxha, ish-ministri i Financave Arben Malaj, si dhe pedagogia e Ekonomisë Luljeta Minxhozi, do të jenë 3 kandidaturat e Kuvendit për anëtarë të Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë.

Tri kandidatët duket se kanë marrë 28 firmat e nevojshme nga deputetët e mazhorancës, ndërsa opozita nuk mbështet asnjë kandidaturë.

Kandidaturat do të shqyrtohen të martën në Komisionin e Ekonomisë, së bashku me 3 propozimet e qeverisë, ish-ministrin demokrat të Financave, Ridvan Bode, Suela Popën dhe Edlira Luçin.

Vota përfundimtare do të jetë në seancë plenare brenda kësaj jave. Prej 3 nëntorit, Banka e Shqipërisë po punon pa Këshill Mbikëqyrës, duke u futur në një ngërç vendimmarrjeje.

Gjashtë prej 9 anëtarëve u ka mbaruar mandati.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...