Pinturault dominon në sllallom, udhëheq në renditjen e përgjithshme

Skijim

Pinturault dominon në sllallom, udhëheq në renditjen e përgjithshme

Nga: Kemajl Goca Më: 15 dhjetor 2019 Në ora: 15:19
Pinturault dominon në sllallom, udhëheq në renditjen e përgjithshme

Skiatori Alexis Pinturault dominoi në disiplinën e sllallomit të Kupës së Botës e cila u mbajt në Qendrën e Skive në Val d'Isere të Italisë. Skiatori francez ishte më i mirë edhe në rrëshqitjen e parë dhe triumfoi me një epërsi mjaft të mirë nga rivalët tjerë.  

Pinturault shënoi fitore me kohë të kaluar për 1:47,91 minuta apo me kohën me të mirë për 1 sekondë e 44 qindtat se pozita e dytë, suedezi Andre Myhrer.

Në pozitën e tretë renditet Stefano Gross nga Italia me një sekondë e 47 qindtat e sekondës më të dobët se pozita e parë, apo për tri qindtat mbetet larg vendit të dytë dhe për një qindtën më i shpejt se norvegjezi Henrik Kristoffersen.

Në renditjen e përgjithshme Pinturault prinë me 264 pikë, pasojnë Kristoffersen (243), Mayer (233), Kriechmayr 212 pikë etj. ndërsa në sllallom Pinturault udhëheq me 150 pikë, Myhrer (125) i Pinturault (100) etj.

Rezultatet 

 1. Alexis Pinturault (Franca)    1:47,91
 2. Andre Myhrer (Suedia)    +1,44
 3. Stefano Gross (Italia)    1,47
 4. Henrik Kristoffersen (Norvegjia)     1,48
 5. Michael Matt (Austria)    1,73
 6. Krostoffer Jakobsen (Suedia)    1,75
 7. Loic Meillard (Zvicra)    1,85
 8. Victor Muffat-Jeandet (Franca)    2,21
 9. Sebastian Foss-Solevaag (Norvegjia)    2,27
10. Daniel Yule (Zvicra)    2,35

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat