Gut feston fitoren e parë pas rikthimit!

Skijim

Nga: Kemajl Goca Më: 21 janar 2018 Në ora: 14:01
Gut

Skiatorja nga Zvicra, Lara Gut, feston fitoren e parë në Kupën e Botës pas rikthimit nga lëndimi! Ajo tregoi paraqitje të jashtëzakonshme në disiplinën e supersllallomit të madh, që u mbajt në Qendrën e Skive në Cortina D’Ampezzo të Italisë.  Gara ka qenë shumë e fortë dhe diferenca po ashtu e ngushtë në të qindtat e sekondës mes skiatoreve.

Gut zuri vendin e parë me kohë të kaluar për 1:14.78 minuta, duke lënë pas italianen Johanna Schnarf. Gut ka pas kohën më të mirë për 14 qindtat se italiania dhe 27 qindtat se Nicole Schmidhofer nga Austria. Schmidhofer për 4 qindtat ishte më e shpejt se  bashkëkombësja e saj, Anna Veith dhe 6 se Tina Weirather nga Lihteshtejni. Amerikania Lindsey Vonn renditet në vend të gjashtë me 37 qindtat e sekondës më të dobët se vendi i parë. Bukuroshja amerikane nuk arriti ta përsëris suksesin sikurse në lëshim të shtunën që e lamë pas. Synimi i saj ishte të regjistroi fitoren e 80-ta në karrierën e saj, por ka qenë e pafat kësaj radhe.

Në renditjen e  përgjithshme të Kupës së Botës, Shiffrin kryeson me 1477 pikë, e përcjell nga Weirather (601), Goggia (570), Holdener (560), Gut  (554), Vlhova (554), Rebensburg  (534), Gisin (511) etj. ndërsa në supersllallom të madh  Gut prin me 339 pikë, e ndjekur nga Weirather (321), Schnarf (233) etj.