Abazi: Familjet e varfra detyrohen ta përdorin qymyrin për ngrohje - Bota Sot
Abazi: Familjet e varfra detyrohen ta përdorin qymyrin për ngrohje

Sociale

Abazi: Familjet e varfra detyrohen ta përdorin qymyrin për ngrohje

Më: 25 nëntor 2017 Në ora: 09:18
Haki Abazi

Haki Abazi, themelues i institutit KOSID konsideron se ndalesa e përdorimit të qymyrit si mjet ngrohjeje nëpër amvisëri është e vështirë.

Në emisionin ‘Jeta në Kosovë’, Abazi konstatoi se familjet që jetojnë në varfëri në Kosovë nuk kanë alternativë tjetër përpos ngrohjes me qymyr.

“Ndërmjet 13 dhe 15 për qind e njerëzve në Kosovë jetojnë në varfëri të skajshme. Sigurisht që edhe për brenda Prishtinës… duke pasë parasysh pasigurinë e të hyrave në familje ne ndodhemi në situatë ku familjet janë të sforcuara, detyruara që të përdorin formën më të lehtë edhe më të lirë për ngrohje”, tha Abazi.

Abazi po ashtu tha se nuk ekziston një vetëdije lokale dhe individuale lidhur me dëmet që vijnë nga qymyri.

“Jo shpesh dhe jo gjithmonë individi mendon për aspektin katastrofik global, po nisja bëhet në rreth individual”, tha Abazi.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera