Të varfër në mes të qytetit - Bota Sot
Të varfër në mes të qytetit

Sociale

Të varfër në mes të qytetit

Më: 17 tetor 2018 Në ora: 12:20
Pamje nga video

Në një pallat në lagjen “8 Shkurti” në Fier jeton mes mjerimit dhe skamjes një familje me 5 anëtarë.

Dy fëmijë me probleme te shëndetit mendor, një shtëpi pa ujë dhe pa drita, të cilat u janë ndërprerë sepse nuk i kanë paguar, e bëjnë kryefamiljaren e dëshpëruar të kërkojë ndihmë.

24 mijë lekët e kempit të fëmijëve të sëmurë dhe 3 mijë lekët e ndihmës ekonomike nuk i dalin për të mbijetuar: “Dua ndihmë për djalin e paralizuar. E shtyj me të lypur dhe duke mbledhur kanaçe”.

Kryefamiljarja nuk është e vetmja që kërkon ndërhyrjen intistucionale. Përveç mëshirës që i ofrojnë banorët e pallatit kërkojnë edhe një zgjidhje për familjen, ku mungesa e ujit dhe energjisë krijon probleme higjene që, siç shprehen fqinjët jashtë kamerave, ka krijuar shqetësime në komunitet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...