Jeni kuriozë ta dini? Kjo është krijesa që jeton përjetësisht - Bota Sot
Jeni kuriozë ta dini? Kjo është krijesa që jeton përjetësisht

Speciale

Jeni kuriozë ta dini? Kjo është krijesa që jeton përjetësisht

Më: 25 korrik 2019 Në ora: 23:14
La ‘turritopsis dohrnii’, një specie e vogël e kandilit të detit të Mesdheut, është i njohur si “kandili i pavdekshëm”.

Nëse deri më sot keni qenë të sigurtë që gjithçka e gjallë është e përkohshme, e keni gabim.

Ekziston një specie që jeton përjetësisht.

La ‘turritopsis dohrnii’, një specie e vogël e kandilit të detit të Mesdheut, është i njohur si “kandili i pavdekshëm”.

Falë aftësisë, kjo krijesë e vogël ruan sekretin e vërtetë të biologjisë së pavdekësisë. Rreth kësaj krijese është fantazuar për shekuj me radhë. Letrat nga kulturat e shumta përmbajnë një sasi të pafundme mitesh dhe tregimesh rreth saj, por deri në mes të viteve 1990 nuk kishin gjetur asnjë dëshmi se përjetësia në planetin tonë ishte e mundur.

Image

Në vitin 1996, studiuesit bënë një studim mbi një specie të vogël të kandilit të deti, i aftë për t’u kthyer nga një individ i rritur në gjendjen e tij të mitur, ku mashtroi me vdekjen, ndërkohë që tregoi se ishte potencialisht i pavdekshëm.

Nëse nuk konsumohet nga grabitqarët dhe vazhdon të mbështetet nga mjedisi i tij, kandili i detit mund ta përsërisë këtë cikël për një kohë të pacaktuar dhe të jetojë përgjithmonë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat