Zbulohet lapsi antik romak

Speciale

Zbulohet lapsi antik romak

Më: 28 korrik 2019 Në ora: 18:48
Foto ilustrim

Është një slogan i njohur që keni lexuar për çdo numër të suvenireve të lira turistike moderne: "Babai im shkoi kudo dhe nga të gjitha që ai më solli ishte ky..."

Por një zbulim i shquar arkeologjik sugjeron se shitësit kishin një ndjenjë të ngjashme të humorit gati 2000 vjet më parë.

Një laps hekuri romak zbuluar në qytetin e Londrës, i cili daton rreth vitit 70 Para Krishtit, mbart mbishkrimin: "Unë kam ardhur nga qyteti. Unë ju sjell një dhuratë të mirëpritur me një majë të mprehtë që ju të mund të më mbani në mend”.

Michael Marshall, një specialist i lartë për gjetjet romake, thotë se ky është një nga objektet më njerëzore nga Londra romake.

“Është shumë modest dhe i mprehtë. Kjo ju jep një ndjenjë të vërtetë të personit që e ka shkruar”, pohon ai.

Lapsi u gjet gjatë gërmimeve nën selinë evropiane të Bloomberg pranë stacionit të tubacionit Cannon Street në bregun e lumit Walbrook, një tribunë tashmë e humbur e lumit Thames.

Gjatë gërmimeve ndërmjet periudhës 2010 deri më 2014, ekspertët gjetën rreth 14.000 artefakte, mbi të cilat arkeologët vazhdojnë të punojnë. 

Paul Roberts, moderator nga Muzeu Ashmolean i Oksfordit, tha se nuk kishte parë asnjë laps të tillë të ngjashëm më parë. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat