Zbulohet lapsi antik romak - Bota Sot
Zbulohet lapsi antik romak

Speciale

Zbulohet lapsi antik romak

Më: 28 korrik 2019 Në ora: 18:48
Foto ilustrim

Është një slogan i njohur që keni lexuar për çdo numër të suvenireve të lira turistike moderne: "Babai im shkoi kudo dhe nga të gjitha që ai më solli ishte ky..."

Por një zbulim i shquar arkeologjik sugjeron se shitësit kishin një ndjenjë të ngjashme të humorit gati 2000 vjet më parë.

Një laps hekuri romak zbuluar në qytetin e Londrës, i cili daton rreth vitit 70 Para Krishtit, mbart mbishkrimin: "Unë kam ardhur nga qyteti. Unë ju sjell një dhuratë të mirëpritur me një majë të mprehtë që ju të mund të më mbani në mend”.

Michael Marshall, një specialist i lartë për gjetjet romake, thotë se ky është një nga objektet më njerëzore nga Londra romake.

“Është shumë modest dhe i mprehtë. Kjo ju jep një ndjenjë të vërtetë të personit që e ka shkruar”, pohon ai.

Lapsi u gjet gjatë gërmimeve nën selinë evropiane të Bloomberg pranë stacionit të tubacionit Cannon Street në bregun e lumit Walbrook, një tribunë tashmë e humbur e lumit Thames.

Gjatë gërmimeve ndërmjet periudhës 2010 deri më 2014, ekspertët gjetën rreth 14.000 artefakte, mbi të cilat arkeologët vazhdojnë të punojnë. 

Paul Roberts, moderator nga Muzeu Ashmolean i Oksfordit, tha se nuk kishte parë asnjë laps të tillë të ngjashëm më parë. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...