Asteroidi që mund ta godasë tokën do t’i bëjë të gjithë milionerë - Bota Sot
Asteroidi që mund ta godasë tokën do t’i bëjë të gjithë milionerë

Speciale

Asteroidi që mund ta godasë tokën do t’i bëjë të gjithë milionerë

Më: 12 gusht 2019 Në ora: 11:10
Foto ilustrim

16 Psyche’, një ndër asteroidet më të mëdhenj të sistemit diellor, me diametrin e tij thuajse 250 km, është i mbushur me flori, platin, hekur dhe nikel dhe ka një shifër prej gati 10.000 milionë milliardë dollarë!

Kjo do të thotë se, nëse e sillnim në Tokë, do shkatërronte çmimet e materieve bazë dhe do provokonte kolapsin e ekonomisë botërore.

Ekspertët e njohin ‘16 Psyche’ prej kohësh, por potenciali i tij për të krijuar kaos në Tokë është diskutuar kohët e fundit nga një minator ekspert. Scott Moore, që drejton ‘EuroSun Mining’, konfirmon se “Sasia tej mase e floririt në asteroid kërcënon të hedh industrinë e floririt në kaos, duke konsideruar se sasitë  që dalin në treg çdo vit zvogëlohen në krahasim me floririn që gjendet në hapësirë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...