Konfirmohet historia biblike për krijimin e botës?

Speciale

Konfirmohet historia biblike për krijimin e botës?

Më: 18 mars 2020 Në ora: 17:44
Ilustrim

Një studim australian, sipas shkencëtarëve, sugjeron që një pjesë e historisë biblike mbi origjinën është e vërtetë.

Në mënyrë të veçantë, sipas Daily Express, shkencëtarët po eksploronin një copë shkëmbi në Pilbara, në Australinë veriperëndimore, e cila dikur ishte e shtrirë në fund të oqeanit ngjitur me një kanal hidrotermal.

Përbërja e këtij shkëmbi përmban gjurmë të botës antike, përmes raportit të izotopeve midis oksigjenit-16 dhe oksigjenit-18, të cilat supozohej të mbeten të qëndrueshme përgjatë historisë, por tani janë gjetur se janë bërë më të rënda.

Boswell Ving nga Universiteti i Kolorados Boulder, thotë se kjo nënkupton që proceset që marrin oksigjen-18 nga sistemi nuk kanë ndodhur, domethënë që kontinentet ishin zhytur ende gjatë epokës origjinale të planetit.

Kjo do të thotë se nuk kishte tokë. Në disa vende, vetëm maja dolën nga uji, dhe kontinentet u formuan shumë më vonë gjatë lëvizjeve tektonike.

Zbulimi nënkupton kështu që Bibla është e vërtetë në disa aspekte në pjesën e Librit të Zanafillës që përshkruan se Zoti e krijoi botën.

Kapitulli 1: 9 lexon: «Dhe Perëndia tha: Uji nën qiell le të mblidhet në një vend dhe le të shfaqet toka e thatë. Dhe ishte ashtu ”.

Shkencëtarët pohojnë se toka ishte nën ujë rreth 3.2 miliardë vjet më parë, dhe ajo tokë u formua gjatë miliarda viteve të ardhshme, ndërsa Bibla thotë se procesi zgjati tre ditë.

Profesori Wing gjithashtu pranoi se ekzistonte një element supozimi në interpretimet e tyre.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat