Qyteti me rrugën më të “mençur” në botë!

Speciale

Qyteti me rrugën më të “mençur” në botë!

Më: 26 maj 2020 Në ora: 12:57
Akademgorodok

Qyteti Akademik i Siberisë – Akademgorodok- është krijuar nga matematikani rus Mikhaïl Alekseïevitch Lavrentiev, me shpresën se do të krijonte një oazë për shkencëtarët e Bashkimit Sovjetik.

Qyteti i izoluar nga Moska, ishte streha që do të shmangte ndikimin e shtetit dhe politikës së sovjetike. Madje, për perëndimorët ishte qyteti më demokratik në kohën e Bashkimit Sovjetik.

Për dallim nga vendet tjera, aty pak ose fare gjurmë për të kaluarën komuniste, sepse të gjitha rrugët kanë emra të shkencëtarëve.

Në këtë qytet janë 35 institucione hulumtuese, 22 në vetëm një rrugë, që e bën rrugën më të “mençur” në botë.

Dokumentarin e përgatitur nga BBC.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat