Zbulohet se çfarë kishin ngrënë njerëzit e parë - Bota Sot
Zbulohet se çfarë kishin ngrënë njerëzit e parë

Speciale

Zbulohet se çfarë kishin ngrënë njerëzit e parë

Më: 16 prill 2018 Në ora: 19:34
Ilustrim

Njerëzit e hershëm ishin ngrënës të termiteve, sipas një hulumtimi të ri, i cili zbuloi se insektet përbënin gjysmën e dietës së tyre.

Mendimi mund të na bëjë tani të shtrydhur, por insektet mund të kenë llogaritur pothuajse gjysmën e dietës së përditshme të njeriut të hershëm.

Ishte supozuar më parë se paraardhësit tanë të hershëm jetonin në një dietë me mish të kafshëve, arra dhe gjethe.

Zbulimi erdhi rastësisht pasi hulumtuesit kryen teste në baltë, në gërmimet e bëra në Olduvai Gorge në Tanzania.

Studiuesit konfirmuan se sedimentet ishin në fakt një fole e lashtë e termiteve.

Kur u testua balta, u zbulua se sedimentet në fakt ishin një fole e lashtë e termiteve, sipas studiuesve të Universitetit Heriot-Watt dhe Wayne State University.

Ata krahasuan karbonin e gjetur në fosilet e dhëmbëve dhe në këtë mënyrë bënë lidhjen e burimit të mundshëm të ushqimit, shkruan Daily Mail.

“Ne kemi pajisjen speciale në Lyell Centre,e  cila është e vetmja në botë që mund të testojë, detektojë dhe izolojë fosilet”, ka thënë Clayton Magill nga Heriot-Watt University.    

Nuk është çudi që paraardhësit tanë ishin aq të prirë për të ngrënë insektet - ato përmbajnë dy herë më shumë proteina për 100 gramë sikurse mishi dhe peshku, sipas Organizatës së Ushqimit dhe Bujqësisë të Kombeve të Bashkuara.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...