Arma apokaliptike ruse që mund të provokojë cunam shfarosës - Bota Sot
Arma apokaliptike ruse që mund të provokojë cunam shfarosës

Speciale

Arma apokaliptike ruse që mund të provokojë cunam shfarosës

Më: 25 prill 2018 Në ora: 14:23
Një nëndetëse dron bërthamore, e cila mund të shkaktojë valë deri në një lartësi 100 metra.

Rusia ka një armë të tillë, e cila mund të shfarosë qytete të tëra në zona bregdetare.

Bëhet fjalë për një nëndetëse dron bërthamore, e cila mund të shkaktojë valë deri në një lartësi 100 metra.

Ajo njihet si ‘makineria apokaliptike e Putin’.

Ekzistenca e Status-6 u bë e ditur nga vetë presidenti rus në një fjalim muajin e shkuar në Moskë.

Ekspertët thonë se një bombë nënujore bërthamore 50 megaton mund të krijojë valë cunami deri në 100 metra.

Status-6 mund të mbajë mbushje bërthamore 100 megaton.

Kjo nëndetëse ka një rreze prej 6.200 miljesh dhe një shpejtësi prej 65 nyjesh.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera