Hulumtuesit duan të eksplorojnë brendësinë e Marsit - Bota Sot
Hulumtuesit duan të eksplorojnë brendësinë e Marsit

Speciale

Hulumtuesit duan të eksplorojnë brendësinë e Marsit

Më: 29 prill 2018 Në ora: 17:32
Ilustrim

Deri në maj, një raketë është që të sjellë instrumentet e zhvilluara në Zvicër nga Planeti i Kuq.

Me një eksplorim tjetër të Marsit, NASA dëshiron të nxjerrë sekretet e saj më të thella nga Planeti i Kuq . Në maj, një lëshues do të tërhiqet nga baza e avionëve Vandenberg në Kaliforni dhe do të sjellë disa mjete në Mars. Këto përfshijnë një sizmometër , i cili u zhvillua dhe u ndërtua nga disa institute kërkimore evropiane nën drejtimin e agjencisë CNES të hapësirës franceze.

Hulumtuesit do të hedhin një vështrim mbi këto të dhëna. Bazuar në matjen e instrumentit të saj në Mars, ata duan strukturën e brendshme e planetit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...