U zbulua “dora e Zotit” e romakëve - Bota Sot
U zbulua “dora e Zotit” e romakëve

Speciale

U zbulua “dora e Zotit” e romakëve

Më: 29 qershor 2018 Në ora: 08:51
Arkeologët thonë se dora është historia që tregon diçka tragjike.

Dora e quajtur ndryshe edhe “dora e zotit” nga romakët dhe e zbuluar pranë Murit të Hadrianit hedh dritë mbi operacionet më të mëdha luftarake ndonjëherë në Mbretërinë e Bashkuar.

Arkeologët thonë se dora është historia që tregon diçka tragjike.

Dora e zbuluar në afërsi të Murit të Hadrianit dhe e përbërë prej 2.3 kg bronzi të ngurtë  ishte pothuajse me siguri një dhuratë për një hyjni të lartë ushtarake për t'i dhënë fitoren e Romakëve në operacionin më të madh luftarak ushtarak, të kryer ndonjëherë në Britani, para ose pas tij.

Operacioni ,  një invazion relativisht pak i njohur romak i Skocisë në 209-210 pas Krishtit, ishte gjithashtu ndoshta një nga ngjarjet më të përgjakshme në historinë britanike.

Kjo përfshinte një forcë pushtuese romake prej 50,000, elemente të së cilës depërtuan deri në veri si Aberdeenshire, raporton “The Independent” e Britanisë.

Romakët pohuan se kryefamiljarët kishin reneguar mbi një marrëveshje paqeje,  dhe për këtë arsye ishin rebelë, jo vetëm armiq të zakonshëm. Është e mundshme që dora e shenjtë e bronzit u varros ritualisht nga një nga komandantët romakë që kishin marrë pjesë në konflikt.

Zemërimi i Romës (i përfytyruar apo real), mbi vendasit që refuzonin marrëveshjen e paqes, ishte veçanërisht akut, sepse pushtimi i fuqishëm prej 50 000 vetash ishte udhëhequr nga askush tjetër përveç vetë perandorit mbretëror , një ish-gjeneral i quajtur Septimius Severus. Pra, kredibiliteti i tij politik ishte shumë i rrezikshëm. Lufta, e lidhur me bronzin e sapo zbuluar "dora e zotit", ishte për këtë arsye veçanërisht e hidhur.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera