Teatri nuk ka qenë në listën e monumenteve të kulturës, PD e hoqi nga lista në vitin 2007

Teatri

Teatri nuk ka qenë në listën e monumenteve të kulturës, PD e hoqi nga lista në vitin 2007

Më: 18 maj 2020 Në ora: 11:29
Teatri Kombëtar i Shqipërisë

Teatri Kombëtar i Shqipërisë nuk ka qenë në listën e monumenteve të kulturës.

Madje, në vitin 2007, ministri i Kulturës së qeverisë Basha asokohe, Bujar Leskaj, nuk e ka future as në listën e monumenteve të kulturës, kurse ekspertët e Institutit të Monumenteve të Kulturës atë vit e kanë cilësuar godinën e Teatrit si një “godinë pa vlera”.

Sipas këtij dokumenti, në listën e gjatë me 108 godina, janë përfshirë si monumente kulture edhe klinika mjekësore, ndërsa Teatri Kombëtar për kryeministrin Basha, zv. Kryeministrin Ilir Meta, si dhe për ministrin e asaj kohe Lulzim Basha, nuk meritonte të ishte në listën e monumenteve të kulturës.

Pra, nëse Teatri Kombëtar do të ishte future në listën e Monumenteve të Kulturës, sot objekti i tij nuk do të ishte shembur, ose nuk do të ishte shembur kaq lehtë aga autoritetet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat