Artistët kërkojnë hapjen e teatrove

Teatri

Artistët kërkojnë hapjen e teatrove

Më: 24 shtator 2020 Në ora: 17:35
Foto Ilustrim

Pavarësisht se Bordi këshillues për menaxhimin e pandemisë i ka rekomanduar Qeverisë së Kosovës që të rihapë teatrot dhe kinematë, ekzekutivi ende nuk ka vendosur për një gjë të tillë.

Komuniteti artistik në Kosovë po kërkon që teatrot dhe kinematë të rihapen, pasi periudhën e mbylljes prej gjashtë muajsh po e konsiderojnë “humbje shpirtërore”.

Këto institucione kulturore, në Kosovë u mbyllën në muajin mars, atëherë edhe kur u regjistruan rastet e para me koronavirus në Kosovë, si masë për të frenuar përhapjen e këtij virusi.

Aktorja Ilire Vinca, thotë se rihapja e teatrove do të ndikonte në krijimin e një atmosfere të normalitetit.

“Duke e pasur parasysh që e kemi pasur një fazë të mbylljes dhe gjithçka ka qenë brenda mureve të shtëpisë dhe e gjitha që kemi bërë ka qenë konsumi i barkut, e unë mendoj se uria më e madhe e një populli është teatri. Sallat e teatrit janë shumë më të mëdha se kafeteritë, për shembull, dhe duke i respektuar rekomandimet e institucioneve, do të ishte një rikthim i normalitetit në të gjitha fushat. Do të thotë, nëse do të ushqeheshim edhe me ‘ushqim shpirtëror’, mendoj se do të ndikonte shumë mirë”, thotë Vinca.

Edhe në rrjetet sociale, artistët po bëjnë thirrje që këto institucione kulturore të rihapen.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat