Google shtyn pezullimin e bashkëpunimit me Huawei - Bota Sot
Google shtyn pezullimin e bashkëpunimit me Huawei

Teknologji

Google shtyn pezullimin e bashkëpunimit me Huawei

Më: 21 maj 2019 Në ora: 16:22
Huawei

Gjiganti amerikan Google i ofroi Huawei që të pezullojë përkohësisht shërbimet e saja në telefonat kinezë.

Ky veprim vjen pasi Departamenti Amerikan i Tregtisë vendosi t’i japë Huawei një licencë 90-ditore për të ndihmuar klientët e tyre ekzistues, raporton Business Insider.

Ministria e vendosi javën e kaluar kompaninë kineze në listën e zezë, duke i detyruar kompanitë amerikane të kërkonin leje nga qeveria përpara se të bashkëpunonin me gjigantin teknologjik kinez.

Google konfirmoi vendimin e fundit në një deklaratë për Business Insider.

"Azhurnimi dhe siguria e telefonit është në interesin e të gjithëve dhe kjo leje e përkohshme na lejon të vazhdojmë të sigurojmë përditësime të softuerit dhe mbrojtje të sigurisë për modelet ekzistuese në 90 ditët e ardhshme", tha një zëdhënëse e kompanisë amerikane.

Sekretari amerikan i Tregtisë Wilbur Ross tha se një "periudhë hiri" 90-ditore duhet t'u lejojë kompanive të "zgjidhin" para se të ndërpresin lidhjet me Huawei.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...