Facebook krijon ”kampionin e pokerit” - Bota Sot
Facebook krijon ”kampionin e pokerit”

Teknologji

Facebook krijon ”kampionin e pokerit”

Më: 13 korrik 2019 Në ora: 11:13
Foto

Loja e pokerit kërkon një aftësi që jo të gjithë e kanë. Për të fituar, lojtarët duhet të analizojnë se si luajnë kundërshtarët e tyre dhe pastaj t’i mashtrojnë ata për dorëzimin e letrave.

Për të gjithë lojtarët më të mirë të pokerit, ekipi i inteligjencës artificiale të Facebook ka krijuar një robot të cilin mund ta përshkruajmë si kampionin e ardhshëm të pokerit.

Roboti i quajtur Pluribus u testua duke luajtur me disa nga lojtarët më të mirë të pokerit dhe arriti të dalë fitues. Në fillim mundi 6 lojtarët e një tavoline, më pas mundi 13 lojtarë të një tavoline tjetër.

Ekipi i Facebook ka studiuar disa nga lojtarët më të mirë të pokerit dhe aftësitë e tyre për të gjetur letrat. Ata shprehen për BBC se në fakt të gjesh letrat nuk është ndonjë aftësi mbinjerëzore, por thjesht një sjellje matematikore. Sipas Facebook roboti i tyre nuk ishte krijuar për tu përdorur në lojërat e vërteta të pokerit e as për të fituar para. Madje ata shprehen se nuk kanë publikuar as kodin e robotit për shkak të frikës se mund të përdoret për të zbrazur arkën e kompanive të pokerit online.

Sipas ekipit të Fcebook, teknikat që u përdorën për të krijuar këtë robot mund ti aplikojnë në lojëra të tjera kompjuterike, për ti bërë më interesante ato.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...