Vodafone aktivizon rrjetin e parë tregtar 5G në Gjermani - Bota Sot
Vodafone aktivizon rrjetin e parë tregtar 5G në Gjermani

Teknologji

Vodafone aktivizon rrjetin e parë tregtar 5G në Gjermani

Më: 16 korrik 2019 Në ora: 21:11
ilustrim

Gjiganti britanik “Vodafone” u bë sot kompania e parë e telekomunikimit në Gjermani që aktivizon rrjetin 5G, duke e bërë atë funksional në 25 antena të vendosura në Duseldorf, Këln, Dortmund dhe qytete të tjera gjermane.

Rrjeti 5G i “Vodafone” i shpejtësisë së lartë për telefonat celularë është ende shumë i limituar. Në të gjithë vendin kompania ka rreth 25000 antena të ngritura. Deri në gusht, pritet të ketë 50 pika të transmetimit të rrjetit 5G.

Konsumatorët privatë do të fillojnë të përdorin 5G duke filluar nga nesër.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...