Vjen në treg ora e mençur ku mund ta përdorni krahun si ''touch screen'' - Bota Sot
Vjen në treg ora e mençur ku mund ta përdorni krahun si ''touch screen''

Teknologji

Vjen në treg ora e mençur ku mund ta përdorni krahun si ''touch screen''

Nga: A.H Më: 20 korrik 2019 Në ora: 18:30
Foto

Kush nuk ka ëndërruar për një të ardhme ku ju mund të kontrolloni emailin, të porositni pica apo të telefoni prindërit nga dora juaj? 

Në të vërtetë, orët e mençura kanë dy çështje të disktueshme: ora është shumë e madhe dhe ekrani është shumë i vogël. Tani, një dizajn nga Universiteti Carnegie Mellon ka ardhur risi, ku ju mund ta prekni lëkurën tuaj sikurse ekranin e orës së mençur.

Skin Tarack punon falë një sërë sensorësh të montuar në anët e saj dhe unazës që vendosët në anën e kundërt, transmeton Bota sot.

Ka një mori karakteristikash që mund të përdoren, për shembull vizatimi. Ju mund të kaloni në një aplikacion tjetër me rrëshqitjen e gishtit tuaj në anët e ekranit.

Vizatimi është veçoria më e lehtë. Ajo çfarë është më ngazëllyese është se ju mund të prekni bërrylin tuaj që të kyqeni në Spotify, pastaj në Facebook, në gjurmuesin e palestrës suaj etj.

Çfarëdo konfirgurimi që përfundoni, mjafton të prekni pjesën e krahut tuaj me aplikacionin për ta hapur atë në telefon. Kjo ka të bëjë me një teknologji serioze, që quhet ‘’raporti i pakicave.’’/Bota sot/

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat