Rrjedhin shenjat e gishtave dhe identifikimi i fytyrës së një milion përdoruesve - Bota Sot
Rrjedhin shenjat e gishtave dhe identifikimi i fytyrës së një milion përdoruesve

Teknologji

Rrjedhin shenjat e gishtave dhe identifikimi i fytyrës së një milion përdoruesve

Më: 15 gusht 2019 Në ora: 23:53
Foto ilustrim

Shfaqja në publik e fjalëkalimit, është gjë shumë e keqe, mirëpo të rrjedhurit e shenjave të gishtave dhe identifikimi i fytyrës është e tmerrshme.

Lëshimi apo defekti në sistemin e Suprema Biostar 2, është kritikuar ashpër nga vpnMentor dhe dy hulumtues – Noam Rotem dhe Ran Locar – që kanë rrjedhur të dhënat e më shumë se një milion përdoruesve të ndryshëm.

Biostar 2 është një platformë, e cila ofron ruajtjen e të dhënave biometrike, që kryesisht ofron qasje në hyrjet e ndërtesave dhe shërbimeve të sigurisë.

Gjendja rëndohet edhe më shumë, kur kuptohet se Biostar 2 është bërë pjesë e platformës AEOS, që është platforma e cila ofron siguri për mijëra kompani dhe organizata në 80 shtete.

The Guardian raporton se tashmë kanë rrjedhur të dhënat e një milion përdoruesve, ndërsa Suprema Biostar 2 e ka evidentuar problemin megjithëse shumë vonë.

Studiuesit që janë marrë me këtë hulumtim, kanë të dhënat e mbi 23 milionë përdoruesve dhe mbi 23 gigabajt të dhëna të tyre, por që nuk do t’i vënë në funksion.

Të rrjedhurit e të dhënave biometrike, do të thotë humbje kontrolli ndaj shumë qasjeve dhe llogarive, si dhe rrezik të përhershëm të shkeljes së privatësisë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...