BE premton fond prej 100 miliardë euro për kompanitë europiane që rivalizojnë gjigantët botëror - Bota Sot
BE premton fond prej 100 miliardë euro për kompanitë europiane që rivalizojnë gjigantët botëror

Teknologji

BE premton fond prej 100 miliardë euro për kompanitë europiane që rivalizojnë gjigantët botëror

Më: 23 gusht 2019 Në ora: 08:55
Foto ilustrim

Brukseli ka marrë hapa konkret për mbrojtjen e bizneseve të veta kundër sojit të Apple dhe Alibaba.

Zyrtarët e BE’së duan që të krijojnë një fond prej 100 miliardë eurove që t’u mundësojë “kampionëve europianë” konkurrimin me rivalët kinezë dhe amerikanë siç janë Google, Apple dhe Alibaba.

Propozimi është vetëm një ndër planet radikale që Komisioni Europian dëshiron të fusë në agjendën e presidentës së re, Ursula von der Leyen, mandati i së cilës fillon me 1 nëntor.

Zyrtarët kanë identifikuar kompanitë sikur Google, Apple, Facebook, Amazona, Microsoft, Baidu, Alibaba dhe Tencent si kompani të cilat Europa duhet të i rivalizojë.

“Europa nuk ka kompani të tilla”, thuhet në dokument. Fondi do përdorë para nga buxheti i BE’së. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat