Opera tani ka kontrolle më të rrepta të privatësisë - Bota Sot
Opera tani ka kontrolle më të rrepta të privatësisë

Teknologji

Opera tani ka kontrolle më të rrepta të privatësisë

Më: 9 tetor 2019 Në ora: 07:49
Foto ilustrim

Opera nuk dëshiron të mbetet prapa në zbatimin e opsioneve të intimitetit ndaj shfletuesve të tjerë, dhe është interesante që me kompanitë e përmirësuara të sigurisë premtojnë të rrisin shpejtësinë e kërkimit.

Shfletuesi i ri Opera 64 ka një bllokues "gjurmues", i cili parandalon faqet të ndjekin një përdorues në internet dhe kështu të mbledhin të dhëna për reklamat në shënjestër.

Për më tepër, Opera e re bën që faqet të ngarkohen 20 për qind më shpejt. Karakteristika mund të fiket plotësisht dhe mund të vendoset veç e veç për secilën faqe.

Bllokuesi varet nga lista e Mbrojtjes së EasyPrivacy Tracking Protection, e cila mbulon një numër skriptesh të njohura gjurmuesish, por nuk përcakton automatikisht se cili gjurmues është sulmuar.

Përveç kësaj, Opera 64 ka disa azhurnime funksionale. Pamja e zgjeruar ju lejon të ruani faqet e internetit si PDF, të krijoni pamje të plotë të faqeve dhe të korrni seksione specifike. Emocione, selfie dhe teksti janë të mundshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...