Thirrjet e Zoom po ndërpriten nga sulmuesit që transmetojnë imazhe të abuzimit të fëmijëve - Bota Sot
Thirrjet e Zoom po ndërpriten nga sulmuesit që transmetojnë imazhe të abuzimit të fëmijëve

Teknologji

Thirrjet e Zoom po ndërpriten nga sulmuesit që transmetojnë imazhe të abuzimit të fëmijëve

Më: 24 prill 2020 Në ora: 19:22
Foto ilustrim

Sulmet ‘Zoombombing’ i shohin të huajt të shpërthejnë në video thirrje grupore dhe shfaqin shpesh imazhe dhe video shqetësuese.

Raportet janë vetëm shembulli i fundit i fenomenit të “Zoombombing”, ku të huajt shpërthejnë në thirrje dhe tregojnë shpesh imazhe dhe video shqetësuese.

Agjencia Kombëtare e Krimit (NCA) tani ka konfirmuar se po heton raportet dhe po ndjek me raste të tjera të sulmeve të tilla.

BBC raportoi se disa përdorues të aplikacionit Zoom video thirrje kishin përjetuar kohët e fundit incidente ku takimi i tyre ishte ndërprerë nga pamjet e abuzimit.

Zoombombing është emri që u jepet incidenteve kur një i huaj arrin në një takim të paftuar dhe shfaq një material fyes.

Zoomi ka qenë subjekt i shqetësimeve të sigurisë për disa nga karakteristikat e tij, duke përfshirë edhe më parë që nuk kërkojnë fjalëkalim për të hyrë në një takim si parazgjedhje.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat