Fitimet e Facebook rriten por koronavirusi lë të ardhmen e pasigurt të platformës - Bota Sot
Fitimet e Facebook rriten por koronavirusi lë të ardhmen e pasigurt të platformës

Teknologji

Fitimet e Facebook rriten por koronavirusi lë të ardhmen e pasigurt të platformës

Më: 3 maj 2020 Në ora: 11:16
Foto ilustrim

Shefi ekzekutiv i Facebook, Mark Zuckerberg shprehu shqetësimin për ato që i paraprijnë vendit.

Zuckerberg nxiti qëndrime në kontrast të ashpër me të tjerët që duan të shohin urdhrat e karantinës të ngritura sa më shpejt që të jetë e mundur.

Zyrtarët shtetërorë në vende të tilla si Xhorxhia kanë nxituar të rihapin bizneset, edhe pse numri i infeksioneve të reja mbetet i lartë.

Facebook dhe gjigantët e tjerë të teknologjisë ishin ndër kompanitë e para që nxitën punonjësit të punonin nga shtëpia muajin e kaluar, madje edhe para se të shpalleshin urdhrat e parë të strehimit në vend.

Zuckerberg tha që kompania pret të humbasë fitimet gjatë vitit të ardhshëm, por theksoi fuqinë e rrjetit social në momentin aktual.

Drejtuesit kanë njoftuar se Facebook do të punësojë 10 mijë njerëz këtë vit, një avantazh i mundshëm strategjik për të shkatërruar talentin më të mirë pasi firmat më të vogla të teknologjisë largojnë punëtorët.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat