Apple do t’i lejojë zhvilluesit të sfidojnë udhëzimet e dyqaneve të aplikacioneve pas përhapjes së plotë të profilit - Bota Sot
Apple do t’i lejojë zhvilluesit të sfidojnë udhëzimet e dyqaneve të aplikacioneve pas përhapjes së plotë të profilit

Teknologji

Apple do t’i lejojë zhvilluesit të sfidojnë udhëzimet e dyqaneve të aplikacioneve pas përhapjes së plotë të profilit

Më: 25 qershor 2020 Në ora: 22:33
Foto ilustrim

Lajmet pasojnë polemikat me aplikacionin e-mail Hej, dhe një hetim në vazhdim nga Bashkimi Evropian.

Apple ka njoftuar ndryshime të mëdha në mënyrën e trajtimit të mosmarrëveshjeve të App Store.

Gjiganti i smartfonave tani do t’i lejojë zhvilluesit të apelojnë shkelje të udhëzimeve të tij të App Store dhe nuk do të vonojnë më azhurnimet e aplikacioneve të dizajnuara për të rregulluar gabimet mbi mosmarrëveshjet e përmendura.

Apple thotë se ndryshimet do të zbatohen këtë verë. Lajmi vjen ndërsa kompania e gjeti veten në mes të dy polemikave rreth politikave të saj të App Store.

Kjo përfshin një hetim nga Bashkimi Evropian nëse Apple po merret me sjellje antikonkurruese, shkruan Independent. Polemika e dytë pason një fillesë në Twitter nga bashkë-themeluesi i Basecamp, David Heinemeier Hansson, i cili nisi një shërbim të ri me email të quajtur Hey.

Apple merr një ulje prej 30% nga të gjitha abonimet në aplikacion. Kjo ka bërë që kompanitë si Amazon të ndalojnë blerjen e audiobooks përmes aplikacionit Audible iOS, ose Netflix duke ndaluar abonimet brenda aplikacionit në 2018. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat