Facebook bllokon llogaritë e disa mbështetësve të presidentit të Brazilit - Bota Sot
Facebook bllokon llogaritë e disa mbështetësve të presidentit të Brazilit

Teknologji

Facebook bllokon llogaritë e disa mbështetësve të presidentit të Brazilit

Më: 2 gusht 2020 Në ora: 10:54
Foto ilustrim

Rrjeti social, Facebook ka zbatuar një urdhër të Gjykatës Supreme të Brazilit për të bllokuar llogaritë e disa mbështetësve më të lartë të Presidentit, Jair Bolsonaro.

Grupi akuzohet për përhapjen e lajmeve të rreme kundër gjyqtarëve.

Ndër llogaritë e bllokuara janë ato të Roberto Jefferson, udhëheqës i një partie besnike ndaj presidentit dhe Luciano Hang, një nga biznesmenët më të njohur të Brazilit.

Gjykata Supreme e Brazilit gjobiti Facebook-un prej 1.92 milionë për refuzimin për të bllokuar hyrjen në të gjithë botën, e cila kishte rënë dakord vetëm për të bllokuar hyrjen në llogaritë që mund të arrinin në Brazil.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat