A është Facebook vërtet i gatshëm për zgjedhjet 2020?

Teknologji

A është Facebook vërtet i gatshëm për zgjedhjet 2020?

Më: 19 tetor 2020 Në ora: 00:23
Mark Zuckerberg

Që kur agjentët rusë dhe oportunistët e tjerë abuzuan me platformën e saj në një përpjekje për të manipuluar zgjedhjet presidenciale 2016 të SHBA, Facebook ka këmbëngulur - në mënyrë të përsëritur - se ka mësuar mësimin e tij dhe nuk është më një kanal për keqinformimin, shtypjen e votuesve dhe përçarjen e zgjedhjeve, shkruan AP.

Por ka qenë një udhëtim i gjatë dhe i ndalur për rrjetin social. Të huajt kritikë, si dhe disa nga vetë punonjësit e Facebook, thonë se përpjekjet e kompanisë për të rishikuar rregullat e saj dhe për të forcuar masat mbrojtëse të saj mbeten plotësisht të pamjaftueshme për detyrën, pavarësisht se ajo ka shpenzuar miliarda në projekt. Për sa i përket pse, ata tregojnë për gatishmërinë e vazhdueshme të kompanisë për të vepruar me vendosmëri në pjesën më të madhe të asaj kohe.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat