Ish-CEO i Google i quan mediat sociale një ‘përforcues për idiotët’

Teknologji

Ish-CEO i Google i quan mediat sociale një ‘përforcues për idiotët’

Më: 25 tetor 2020 Në ora: 18:20
Eric Schmidt

Ish-CEO i Google, Eric Schmidt, i ka quajtur mediat sociale një ‘përforcues për idiotët’.

Schmidt ishte duke folur gjatë një konference virtuale të organizuar nga Wall Street Journal.

Edhe pse Schmidt u largua nga kompania mëmë e Google Alphabet në vitin 2019, ai mbetet një nga aksionarët më të mëdhenj të saj. Ai shpjegoi se ndërsa vetë procesi gjyqësor është i gabuar, ka ende një argument për rregullimin më të madh të teknologjisë dhe mediave sociale në përgjithësi.

“Konteksti i rrjeteve sociale që shërbejnë si përforcues për idiotët dhe njerëzit e çmendur nuk është ai që kemi synuar”, tha ai. ‘Në qoftë se industria nuk e vepron së bashku në një mënyrë vërtet të zgjuar, do të ketë rregullore’.

Sipas Schmidt, motori i kërkimit i Google vazhdon të përdoret sepse njerëzit e zgjedhin atë në mënyrë aktive ndaj rivalëve, jo sepse po bllokon kompani të tjera.

“Unë do të isha i kujdesshëm në lidhje me këto argumente të dominimit. Thjesht nuk jam dakord me ta”, tha Schmidt.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat