Studim / Njerëzit me depresion kanë një model specifik të përdorimit të mediave sociale

Teknologji

Studim / Njerëzit me depresion kanë një model specifik të përdorimit të mediave sociale

Më: 29 tetor 2020 Në ora: 16:31
Ilustrim

Përdorimi i mediave sociale ka rezultate të përziera. Për disa, mund të përdoret si një rrugë krijuese, një burim për të mësuar, ose një platformë për t’u lidhur me të tjerët. Megjithatë, në disa raste, kjo mund të çojë në krahasim të marrëdhënieve, madje edhe depresion.

Sipas një studimi të ri, botuar në revistën Scientific Reports, mund të ketë një model në përdorimin e mediave sociale që mund të ndihmojë në parashikimin e depresionit.

Depresioni dhe aktiviteti i mediave sociale.

Studiuesit analizuan përmbajtjen e Tëitter nga gjithsej 9,479 njerëz – 688 prej të cilëve u diagnostikuan me depresion klinik. Studiuesit morën parasysh kohën dhe përmbajtjen e postimeve të tyre për të gjetur një model të dukshëm që mund të ndihmojë në identifikimin e individëve me depresion.

Krahasuar me ata pa depresion, grupi në depresion ishte më aktiv në mediat sociale midis orës 7 pasdite dhe mesnatës por më pak aktivë nga ora 3 deri në 6 të mëngjesit. Dhe përmbajtja? Në përgjithësi, postimet e njerëzve në depresion përfshinin më shumë vetë-reflektim dhe shpërthim se postimet e njerëzve jo-depresivë. Sa më afër agimit, aq vetë-reflektuese dhe emocionuese ishin postimet e njerëzve në depresion.

Interesan ishte fakti që të dy grupet ishin më aktivë në orën 21:00, por kulmi ishte më i dukshëm në grupin depresiv. “Ky kulm i niveleve të aktivitetit mund të korrespondojë me një periudhë kohe pas darkës dhe para gjumit që individët e përdorin për përdorim rekreativ të mediave sociale”, thonë autorët.

Pse ka rëndësi kjo?

Njerëzit vrapojnë në një ritëm cirkadian (ose një cikël gjumë-zgjimi), i cili ndikon në hormonet, sjelljet dhe njohjen. “Për çudi, një cikël aktiviteti ditor i qëndrueshëm është i rëndësishëm për të ruajtur shëndetin fizik dhe mendor”, shkruajnë autorët e studimit. “Në fakt, çrregullimet e ritmit cirkadian njerëzor shoqërohen me çrregullime të humorit, të tilla si depresioni, ankthi, çrregullimi bipolar dhe personal”.

Duke analizuar mediat sociale, ky studim identifikon një fazë të ciklit të gjum-zgjimit që duket se ndryshohet nga depresioni: atë kohë të ditës midis orës 19:00 dhe mesnatës, duke arritur kulmin në orën 9, kur njerëzit e diagnostikuar me depresion priren të jenë dukshëm më aktivë në internet sesa njerëzit jo-depresivë.

Nevojiten më shumë kërkime për të konfirmuar këtë konstatim, por studiuesit thonë se mediat sociale mund të jenë një mjet i dobishëm për identifikimin e çrregullimeve të shëndetit mendor, si depresioni dhe ndërhyrja e hershme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat