YouTube fshin llogari për dezinformim për rezultatet presidenciale amerikane

Teknologji

YouTube fshin llogari për dezinformim për rezultatet presidenciale amerikane

Më: 4 nëntor 2020 Në ora: 07:30
YouTube ka siguruar që ka hequr të gjitha kanalet e dezinformimit dhe ato që shkelin udhëzimet e komunitetit

YouTube ka fshirë disa kanale në orët e fundit, që transmetojnë rezultate të rreme të zgjedhjeve presidenciale amerikane para se të mbyllen votimet.

Sipas Business Insider, nga 20 videot e para që u shfaqën me kërkimin “rezultatet e zgjedhjeve presidenciale të drejtpërdrejta 2020” ishin të rreme.

Njëri prej tyre kishte më shumë se një milion abonentë dhe më shumë se një video u parapri nga reklama që do të thotë se mbajtësit e llogarive gjithashtu fituan para’ nga transmetimi i lajmeve të rreme.

YouTube ka siguruar që ka hequr të gjitha kanalet e dezinformimit dhe ato që shkelin udhëzimet e komunitetit.

“Ne kemi krijuar politika që ndalojnë postën e rreme, praktikat mashtruese dhe manipulimet. Ne vazhdojmë të monitorojmë përmbajtjen e lidhur me zgjedhjet në periudhën para dhe pas zgjedhjeve”, tha YouTube për Business Insider.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat