Çmimi i PlayStation 5 shkon deri në 10 mijë dollarë

Teknologji

Çmimi i PlayStation 5 shkon deri në 10 mijë dollarë

Më: 17 nëntor 2020 Në ora: 16:21
Foto ilustrim

Gjenerata e re e konzollave Xbox dhe Playstation ka dalë zyrtarisht në shitje në shumicën e vendeve, dhe shumë prej tyre kanë probleme në përpjekjen për të arritur lojën e tyre të brezit të ri për shkak të një mungese të madhe të konzolave.

Përkundër faktit se kapaciteti i prodhimit u dyfishua, çdo tastierë sapo arriti në dyqan ajo u shit menjëherë. Kjo situatë, me fansa të shumtë që vazhdimisht përpiqen të marrin lojën e tyre, ka lejuar që biznesi i rishitjes në internet të lulëzojë.

Të ashtuquajturit “skalpers”, njerëzit që blejnë shumë mallra vetëm me qëllim të rishitjes, shesin tastiera Playstation 5 në platformën eBay, si dhe Xbox Series X me çmime astronomike, për 10-15 herë më shumë se 500 dollarë, siç rekomandohet nga prodhuesi.

Aktualisht, një kërkim për Playstation në eBay jep deri në 8,700 rezultate, dhe çmimi fillestar është 800 dollarë. Çmimi i konsolës Playstation 5 këtu arrin vlera të mëdha, çmimi prej 5,000 dollarësh është i pranishëm në një numër të madh të shitësve, dhe ekziston gjithashtu një numër i fortë i atyre që shesin konsolën për më shumë se 10,000 dollarë, e cila është me të vërtetë një shumë e madhe.

Situata me Xbox Series X është e ngjashme, kështu që vetëm një tastierë kushton nga 5,000 deri në 8,000 dollarë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat