Rusia kërcënon të bllokojë Twitter, Facebook dhe YouTube për ‘censurimin’ e mediave pro-Kremlinit

Teknologji

Rusia kërcënon të bllokojë Twitter, Facebook dhe YouTube për ‘censurimin’ e mediave pro-Kremlinit

Më: 23 nëntor 2020 Në ora: 00:14
Foto ilustrim

Reagimet e fundit të Youtube ndaj propagandës ruse kanë zemëruar aq shumë Moskën, saqë kërcënon sanksione ndaj këtij rrjeti social. Por komentatori i DW Alexander Plushev është i bindur se Rusia nuk do të bllokojë Youtube.

Sanksionet parashikohen kundër platformave të huaja të internetit nëse censurojnë mediat ruse.

Disa orë më parë, shërbimi rus i monitorimit të mediave Roskomnadzor shkroi një letër duke kërkuar që Google të kthente regjistrimet nga kanali Youtube “Solovyov Live” midis trendeve – domethënë, në listën e videove më të shikuara, transmeton Telegrafi. Moderatori i njohur Vladimir Solovyov nga televizioni shtetëror është një fytyrë e shquar e makinerisë propagandistike ruse, shkruan The Indipendente.

Regjistrimet e Soloviev dhe polemikat mbi filmin e televizionit shtetëror rus rreth krizës së pengjeve dhe masakrës në Beslan në vitin 2004 shërbyen vetëm si një rast. Youtube ka treguar se filmi ka “përmbajtje të papërshtatshme ose ofenduese” e cila gjithmonë çon në një rënie të shikueshmërisë.

Qëllimi i vërtetë i sulmit qëndron në faktin se televizioni, si mjeti më i rëndësishëm propagandistik i shtetit, po humbet me shpejtësi audiencën e tij. Ajo shkon në Youtube dhe ajo platformë nuk është nën kontrollin e Rusisë.

Qëllimi i institucioneve ruse nuk është të bllokojnë platformën më të madhe të videos në botë – sepse, nëse do të donin, ata do të gjenin një mënyrë për të zbatuar ligje të tjera, tashmë ekzistuese. Për më tepër, bllokimi i platformave globale ka provuar të jetë një përvojë e keqe, pavarësisht nëse janë platforma pagese në internet. Bllokada irriton qytetarët e vet dhe pastaj kthehet në Kremlin si një bumerang.

Deri më tani, Youtube kurrë nuk ka ndërmarrë hapa seriozë kundër mediave dhe autorëve rusë, pa marrë parasysh sa ata publikojnë lajme të rreme dhe propagandë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat