Twitter së shpejti do të tregojë një paralajmërim kur të përpiqeni të pëlqeni një shkrim mashtrues

Teknologji

Twitter së shpejti do të tregojë një paralajmërim kur të përpiqeni të pëlqeni një shkrim mashtrues

Më: 24 nëntor 2020 Në ora: 18:32
Foto ilustrim

Në fillim të këtij viti, Twitter filloi testimin e një tipari të ri që dërgon një paralajmërim kur ju pëlqeni një shkrim që është mashtrues ose potencialisht i dëmshëm.

Kompania e mediave sociale ka zbuluar plane për të treguar një paralajmërim kur përdoruesit përpiqen të pëlqejnë një shkrim të tillë që nuk lejohet në këtë rrjet social.

Twitter thotë se ata shpresojnë që shfaqja e një paralajmërimi para përdoruesve do të ndihmojë në uljen e mëtejshme të dezinformatave në platformë.

Së shpejti do të filloni të shihni një paralajmërim me një buton “Gjeni më shumë” kur të përpiqeni të prekni butonin nëse një postim është etiketuar si dezinformues.

Twitter kishte zbuluar në fillim të këtij muaji se etiketoi rreth 300,000 cicërima si të diskutueshme dhe potencialisht mashtruese midis 27 tetorit dhe 11 nëntorit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat